Optisyenlik Kötüye gidiyor

 Her Geçen Gün Kötüye Giden Optisyenlik

Günümüzde Optisyenlik Bölümü Okumak ne kadar avantajlı. Basında Optisyenlik Bölümü Nasıl Gösteriliyor.

Sık sık karşılaştığımız sorularla sizler için hazırladığımız özel bir haber dizi ...

İşsiz Optisyen Sayısında Artma Oluyor :

Mezun olmasına 2-3 ay kalmasına rağmen bütün optisyenlik bölümü öğrencileri iş telaşına düşmekte, optisyenlik ile ilgili sitelere ilan vermektedirler. Optisyenlik bölümü ile ilgili internet sitelerinde ki iş ilanları incelendiğinde son zamanlarda Optisyen ilanlarının arttığı gözlenecektir. Şu an da bile Türkiye genelinde 50-100 arası işsiz optisyen bulunmaktadır.

 Türkiye'de göz doktoru, hastane ve optik işletmelerinin sayısı incelendiğinde aradaki dengesiz fark zaten mesleğe her gün zarar vermektedir. Mesleğe herkes 5 yıl ömür biçerken, işsiz optisyen sayısı artarken kuru gürültü duyduğumuz ''Yeni optisyenlik Bölümü açılsın'' seslerine şaşırmaktayız. Bize göre 5 yıl değil 2 yıl sonra meslekte derin çatlaklar oluşacak ve optisyenliği bırakan insanlar bile görülecektir. 

Optisyenlik Kursları Açılsın İstemiyoruz :

Yakın geçmişte 4 ayla kurs verilmesine rağmen bu gün hala optisyenlik kursu açılsın diyen 3-5 kişinin sesi farklı yerlerden duyulmaktadır. Herkes kendi çıkarı için üniversite açılsın, kurs açılsın diye bağırıyor. Zaten bu saatten sonra kimse kurs açılmayacağını çok iyi biliyor yinede bir umut işte.

Sektörde ki yetkili insanlarla konuştuğumuzda bu saatten sonra kursun kesinlikle açılmayacağını ve açılmaması gerektiğini söylüyorlar. İlanen duyrulur.

Diploma Kiralamak Yasal Değil :

Optisyenlik Kanununa göre Mesul Müdür işinin başından durmak zorundadır. Yasal olmamasına bu şekilde çalışan bir sürü Optik Firması mevcut.  Yapılan denetlemelerde bazıları ceza alırken bazılarına neden bir şey olmuyor tartışılır tabi. Bizler yeni mezun olacak genç arkadaşlarımızı bu konuda kesinlikle uyarıyoruz. Sadece diplomanızı kiralamayın. Unutmayalım : Dünya'da oturarak başarıya ulaşan tek canlı tavuktur.

 Basında Optisyenlik :

ÖSSde az puan aldım diye üzülmeyin. İşsiz bir mühendis olacağına iyi maaşla optisyen ol!

Yukarıda ki cümle bir internet sitesinin optisyenlik ile ilgili haberinden alıntıdır. Yorum yapmıyor yorumu size bırakıyoruz.

    Geçmişte ve günümüzde Medya ve Basın organları tarafından Optisyenlik Bölümü para basan meslek olarak gösterilmektedir. Gazetelerde, internet sitelerinde ve rehber öğretmenler tarafından Optisyenlik Bölümüne yönlendirmeler olmakta tavsiye edilmektedir.

    Hatta bu haberler öyle abartılmaktadır ki mezun olan bir optisyenin 3.000 Ytl maaş aldıkları yazmaktadır. Bazı üniversite yetkilileri öğrencilerin mezun olmadan iş bulduklarını söylüyorlarmış yada öyle gösteriliyor. Bu gün Mesul Müdür/Optisyen olarak çalışan ve 3.000 Ytl maaş alan bir optisyenle bizler henüz karşılaşamadık. Büyük mağazalar, ismini duyurmuş optik firmaları bile bu gün mağazalarına alacakları optisyenler için 1250 - 1750 Ytl arası fiyat biçmektedirler. Çeşitli internet sitelerinde yayınlanan abartılı ve yalan dolan haberler optisyenliğe rağbeti yükseltmekte böylece bir sürü insan Optisyenin ne iş yaptığını bile bilmeden bölümü okumak istemektedirler.

 Özel Üniversiteler Konusu :

Mesleğimizde bir söylentidir gidiyor. Birileri sürekli özel üniversitelerde optisyenlik bölümü açılsın istiyor yada açmak için çaba harcıyor. Özel üniversitelerde optisyenlik bölümü açılması ne kadar mantıklı olur bakalım.

Diploma almak için özel üniversitelerde optisyenlik açılsın diyen optik çalışanları sadece kendi çıkarlarını düşünmektedir. Amaçları geçmişte defalarca verilmesine rağmen alamadıkları optisyenlik diplomasını almaktır. Bunun dışında mesleğe faydası ya da zararı ne olur diye düşündüklerini zaten hiç sanmıyoruz.

Düşünün bir kere özel bir üniversitede okuyacaksınız emek, para harcayacaksınız mezun olunca da optisyen olacaksınız. Kim evladını gözlükçü olmak için özel üniversiteye gönderir ki...Bu ülkede okunacak başka bölüm kalmadı da optisyenlik mi kaldı?